Źródło ciepła
Powietrzne pompy ciepła do podgrzania wody użytkowej i ogrzania domów wykorzystują energię cieplną pobraną z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku. Te systemy są jednymi z najpopularniejszych spośród wszystkich rodzajów pomp, ponieważ umożliwiają szybki i łatwy montaż, a przy tym ich praca jest bardzo wydajna.
Pompa ciepła jako klimatyzator
Wiele modeli pomp powietrze/woda można zastosować również do chłodzenia budynku w okresie letnim – pełnią wtedy rolę klimatyzatora. Ponadto w ostatnim czasie szybko rośnie popularność powietrznych pomp ciepła o małej mocy, służących wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W tym przypadku, oprócz powietrza atmosferycznego dostępnego na zewnątrz budynku, jako źródło ciepła dość często wykorzystuje się powietrze odprowadzane z domu przez system wentylacji wywiewnej. Stanowi to konkurencyjny wobec rekuperacji sposób spożytkowania energii cieplnej zawartej w tym powietrzu.

Zasada działania powietrznej pompy ciepła
Powietrzna pompa ciepła składa się z kilku obiegów, które umożliwiają pobranie powietrza z zewnątrz, odebranie z niego energii cieplnej i przekazanie jej do obiegu grzewczego w domu. Na rynku dostępne są dwa typy systemów, które różnią się od siebie konstrukcją.

- Powietrzna pompa ciepła typu split – system składa się z dwóch modułów, z których jeden jest instalowany na zewnątrz, a drugi wewnątrz budynku. W pierwszym module znajduje się wentylator, parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny. Zachodzi tu większość procesów związanych z transportem i wytwarzaniem ciepła. Na moduł wewnętrzny składają się skraplacz, elektryczny podgrzewacz wspomagający oraz pompa obiegowa c.o. Oba moduły są połączone rurami chłodniczymi.
- Powietrzna pompa ciepła typu monoblok – zawiera jeden moduł, który montuje się na zewnątrz budynku. Kompaktowe urządzenie składa się ze sprężarki, skraplacza, parownika, wentylatora, zaworu rozprężnego, elektrycznego podgrzewacza wspomagającego oraz pompy obiegowej. Zewnętrzna instalacja jest podłączona do stacji hydraulicznej lub centrali grzewczej, gdzie ciepło jest przekazywane do obiegów grzewczych.
Dlaczego pompy ciepła typu powietrze/woda?
- ekologiczny i tani sposób wykorzystania ciepła zawartego w otoczeniu – niskie koszty ogrzewania budynku.
- przewagą nad pozostałymi pompami ciepła – atrakcyjna cena.
- i szybki montaż, który nie jest uwarunkowany np. posiadaniem odpowiednio dużej działki. Montaż takiej pompy nie wymaga wykonywania odwiertów czy rozległych wykopów.
- Nowoczesny system grzewczy powstaje bez dewastacji posesji i drogich instalacji.
- Z uwagi na nieskomplikowany montaż takiej pompy ciepła nie ma ryzyka popełnienia kosztownych błędów wykonawczych.
- Urządzania tego typu można zainstalować w nowym i modernizowanym budynku.
- Pompy ciepła wyposażone w funkcję chłodzenia nie tylko zapewnią ciepło zimą, ale także komfortowy klimat w letnie dni.
- W kombinacji z instalacją fotowoltaiczną, powietrzna pompa ciepła może być zasilana prądem solarnym i ogrzewać tym samym dom za darmo.
Opracowała Ewa Grzegorzewska
(korzystała m.in. z viessmann.pl, vaillant.pl)