Niedawno pojawił się na tym blogu pierwszy post dotyczący jakości powietrza w domu. Podaliśmy w nim listę najważniejszych i najczęściej występujących zanieczyszczeń oraz zasygnalizowaliśmy czym może skutkować zaniedbanie problemu złego powietrza w miejscu, w którym spędza się większość czasu. Dziś rozwijamy temat, bo nadal bardzo wiele osób sądzi, że wystarczy zadbać o wietrzenie pomieszczeń, a ludzie z nich korzystający będą mieli komfortowe warunki do życia i pracy.
Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę, że jeśli powietrze na zewnątrz domu jest złej jakości, to bez odpowiednich działań takie samo mamy wewnątrz. Ściany nie są magiczną przegrodą oddzielającą nas od smogu i trucizn i tylko częściowo chronią nas przed zbyt wysoką lub niską temperaturą lub szkodliwie wysoką wilgotnością powietrza zewnętrznego.
Dlatego w DTS postawiliśmy na najnowsze technologie, które – odpowiednio użyte – pozwalają utrzymywać we wnętrzach domów naszych klientów stały komfort bez względu na warunki zewnętrzne. Aby to się udało potrzebny jest sprawny, dopasowany do konstrukcji i architektury budynku oraz potrzeb jego użytkowników system zintegrowanych urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które – odpowiednio zaprogramowane – reagują na zmiany i zapewniają stałą, wysoką jakość powietrza, jego temperaturę i wilgotność.

Za gorąco! Za zimno!
Wszyscy znamy uczucie dyskomfortu, gdy w pomieszczeniu jest za ciepło lub za zimno, zwłaszcza jeśli jesteśmy w nim długo. Jeśli temperatura przekracza 21 °C spada nasza sprawność psychofizyczna (badania wykazały, że o co najmniej 6%). Jeśli termometr pokazuje więcej niż 26 °C dużo trudniej nam się skoncentrować, obniża się nam spostrzegawczość i refleks. W przypadku temperatur niższych od komfortowych, dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych, zwłaszcza kończyn, co może powodować obniżenie temperatury skóry nawet o 10 °C.
Wymiana ciepła w układzie człowiek-otoczenie to skomplikowany proces. Zaangażowanych jest sporo czynników, bo najważniejsze dla naszego zdrowia jest utrzymanie temperatury wewnętrznej na stałym poziomie.
W niektórych budynkach istotnym dla komfortu cieplnego parametrem jest temperatura promieniowania przegród. Człowiek w warunkach komfortu cieplnego oddaje 55% ciepła. Różnica pomiędzy temperaturą przegród, a powietrzem nie może przekraczać wartości 3K. Jeżeli temperatura powierzchni przegród będzie zbyt niska, to nawet przy utrzymywaniu temperatury powietrza w zakresie komfortu cieplnego człowiek będzie odczuwał zimno.

Wilgotno!
Wilgotność powietrza to parametr określający m.in. intensywność parowania potu, a tym samym wymianę ciepła pomiędzy człowiekiem, a otoczeniem.
Za duża wilgotność (większa niż 60%) prowadzi do problemów z oddychaniem i ograniczenia naszych możliwości fizycznych. W warunkach podwyższonej wilgotności trudniej złapać nam oddech i znacznie gorzej znosimy wysiłek. Wysoki jej poziom sprzyja także występowaniu reumatyzmu oraz rozwojowi pleśni i grzybów na ścianach. Pojawienie się tych ostatnich może być przyczyną zachorowania na zapalenie zatok czy dolegliwości dermatologicznych, a nawet groźnych chorób nerek.
Z kolei zbyt niski poziom wilgotności powietrza ułatwia przedostawanie się do organizmu szkodliwych substancji i tym samym zwiększa ryzyko zachorowania na zapalenie gardła, krtani, tchawicy czy płuc. Suche powietrze jest szczególnie niekorzystne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie oraz dla dzieci.
Wpływ wilgotności względnej powietrza na odczucie cieplne jest większy przy wysokiej temperaturze otoczenia.

Przeciąg!
Prędkość powietrza w pomieszczeniu wpływa na odczuwalną temperaturę oraz na rozkład ciśnienia w budynku, Z kolei na odczuwalny ruch powietrza ma wpływ różnica między temperaturą skóry i powietrza, która wraz ze wzrostem potęguje nieprzyjemne odczucia. Negatywny wpływ na poczucie komfortu mogą mieć również lokalne wzrosty prędkości powietrza, które są odczuwane jako przeciągi. Odczucie przeciągu zależy od stopnia turbulencji, od temperatury powietrza oraz wielkości powierzchni ciała wystawionej na działanie przeciągu. Osoba oceniająca otoczenie jako ciepłe może przeciąg definiować jako przyjemny wietrzyk, podczas gdy ta sama prędkość powietrza może być odczuwana jako nieprzyjemny przeciąg przez osobę, dla której środowisko termiczne w pomieszczeniu jest zimne.
Wymień powietrze na lepsze
Wymienione wyżej parametry to tylko niektóre z czynników wpływających na jakość powietrza, a tym samym na odczuwanie komfortu we wnętrzach domów. Dla inżynierów projektujących systemy HVAC w budynkach przemysłowych lub innych komercyjnych istotne są też parametry takie jak aklimatyzacja, asymetria rozkładu temperatur, zanieczyszczenia czy izolacyjność cieplna odzieży. Jak widać – zaprojektowanie profesjonalnego systemu grzewczo- wentylacyjnego to nie jest prosta sprawa. Dlatego w DTS zatrudniamy najwyższej klasy fachowców, którzy oprócz wiedzy dysponują bezcennym, kilkunastoletnim doświadczeniem. Nie oznacza to, że się nie rozwijamy – trzymamy rękę na pulsie nowych technologii i dzięki nim możemy obecnie instalować w domach klientów nie tylko HVAC, ale też inteligentną centralę zarządzania tym systemem oraz pozostałymi urządzeniami i instalacjami domowymi.
Komfortowy dom to nie tylko wygodnie urządzona budowla wzniesiona z materiałów wysokiej jakości. To także, a może przede wszystkim miejsce wypełnione zdrowym dla użytkowników powietrzem.
Zapraszamy do naszej firmy na konsultacje!