W tekstach na naszym profilu na Facebooku wielokrotnie sugerowaliśmy, że warto nas zaprosić na konsultacje już na etapie rozważań o kształcie domu. Dlaczego to ważne? O tym poniżej.
Jaki dom jednorodzinny?
Namawiamy, by przed zaplanowaniem z architektem ostatecznej formy domu spokojnie się państwo zastanowili nad stałymi kosztami i wygodą jego użytkowania. Warto bowiem wziąć pod uwagę zastosowanie zintegrowanego systemu instalacji zapewniających bardzo duże oszczędności energii, a jednocześnie komfort cieplny i zdrowe powietrze we wnętrzach.
Skupmy się na fotowoltaice. Między innymi dlatego, że właśnie teraz działają programy dopłat do takiej instalacji i po prostu warto z nich skorzystać. A planowanie instalacji fotowoltaicznej na etapie projektu nie generuje dodatkowych kosztów.
Jak zaprojektować dom pod fotowoltaikę?
- Orientacja budynku pod fotowoltaikę
Właściwe usytuowanie domu wobec stron świata jest najważniejsze. Dach, na którym znajdą się panele powinien być skierowany na południe, wówczas sprawność ogniw będzie najwyższa. Przy każdym odchyleniu od południa ich wydajność spada i by uzyskać pożądany uzysk energii musimy zwiększyć powierzchnię generatora fotowoltaicznego, czyli po prostu ilość paneli.
- Usytuowanie budynku pod fotowoltaikę
Cień to wróg ogniw fotowoltaicznych. Dlatego warto rozejrzeć się uważnie i ocenić na ile istniejące drzewa (które urosną), sąsiednie budynki i słupy mogą zacienić dach pod instalację. Jeśli tylko część paneli pozostaje w cieniu to zaburzona jest praca całości.
- Forma dachu pod fotowoltaikę
Połać dachowa, na której będą zainstalowane panele powinna mieć kąt nachylenia w granicach 20-40 °. Najlepsze są proste dachy dwuspadowe – mają dużą powierzchnię, a fotowoltaika wygląda na nich estetycznie. Na szczęście powoli mija moda na czterospadowe, pełne załamań. lukarn i świetlików dachy, na których zainstalowanie paneli bywa czasem niemożliwe. Architekt poinformowany o planowanej fotowoltaice odpowiednio rozmieści kominy i wywietrzniki, a nawet zaplanuje przepusty i drogi kablowe dla instalacji na dachu.
- Pokrycie dachowe
Samo pokrycie dachowe również ma znaczenie. Teoretycznie panele słoneczne można zamontować na każdym rodzaju dostępnego na rynku pokrycia dachowego – wszystko zależy od doboru poszczególnych elementów systemu montażowego, które mają zapewnić stabilność, trwałość i bezpieczeństwo długoletniej pracy systemu. Na etapie budowy domu warto montaż haków, czy uchwytów zaplanować i wykonać wspólnie z ekipą dekarską. Wytyczne przygotowuje firma odpowiedzialna za fotowoltaikę, ale to dekarze na etapie budowy dachu mogą wykonać większość prac. Dzięki koordynacji działania dwóch ekip zachowamy gwarancję na oba elementy.
- Inwerter
Byłoby dobrze, gdyby architekt od razu zaplanował miejsce na inwerter w pomieszczeniu gospodarczym lub garażu. To istota domowej elektrowni i nie powinno się jej upychać byle gdzie.
Oczywiście nasza firma zaprojektuje i wykona instalację fotowoltaiczną także dla domu/rezydencji nie spełniającego powyższych wymagań.
Na płaskim dachu można zamontować pod odpowiednim kątem stelaż pod ogniwa – ale trzeba wówczas brać pod uwagę jego koszt oraz ciężar. Na dachu o skomplikowanej formie zwykle da się zamontować ogniwa, choć będą one narażone na cień od wystających elementów, a i estetyka budynku może stracić. Jeśli dach jest zacieniony można zbudować domową elektrownię poza budynkiem, w najbardziej nasłonecznionym miejscu działki.
Nas cieszy zdrowa moda na supernowoczesne rezydencje o prostych formach i ekologicznych rozwiązaniach instalacyjnych.