Co to jest pompa ciepła ?
Mimo że pompa ciepła istnieje na świecie już od wielu wielu lat to i tak wciąż nie brakuje pytań jaka jest zasada jej działania? Jak wytwarzane jest ciepło ? Na szczęście nie jest to tak skomplikowane jak by się wydawało. Cały cykl jej pracy opiera się na przemianie fazowej, którą umożliwiają poszczególne podzespoły. Urządzenie możemy podzielić na cztery elementy takie jak: parownik, zawór rozprężny, sprężarkę i skraplacz te części we wspólnej współpracy pozwalają nam na uzyskanie ciepła. Ale czy na pewno to wszystko ? Jest jeszcze jeden ważny element, który jest nieodzowny w całej współpracy. Jest nim czynnik roboczy, który krąży w układzie zmieniając stany skupienia z ciekłego na gazowy.
Zacznijmy od początku : Proces rozpoczyna się od parownika tutaj dostaje się ciecz która przekazuje nam ciepło pozyskane z różnych źródeł. Np. wymiennik gruntowy który odbiera ciepło poprzez sondy umieszczone w gruncie gdzie przez cały rok panują dodatnie temperatury. Następnie odebrane ciepło podwyższa temperaturę czynnika roboczego zamieniając go w gaz i tak przekazany do sprężarki pod wysokim ciśnieniem uzyskuje wysoką temperaturę i w postaci gazu z wysoką temperaturą zostaje oddany na skraplacz gdzie przekazuje całą nagromadzoną energię cieplną. W skraplaczu krąży woda która odbiera nasze ciepło i wędruje do zasobnika ciepłej wody oraz do wymienników grzewczych. A co z naszym gazem ? Sprężony czynnik roboczy trafia na zawór rozprężny który ponownie zmienia jego stan skupienia na płynny. To cały proces pracy pompy prawda że prosty?
Ziemia jest niewyczerpalnym źródłem ciepła i pozwala na odbieranie jego przez cały rok, pompa ciepła doskonale umożliwia nam skorzystanie z tej darmowej energii. Z roku na rok te urządzenia cieszą się co raz większą popularnością, gwarantują ekologiczną, cichą i tanią pracę a w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną oferują Państwu darmowe ogrzewanie i podgrzewanie ciepłej wody przez wiele wiele lat.
Kiedy zdecydować się na pompę ciepła ?
Najlepiej zdecydować się na ten zakup już na etapie wyboru projektu ponieważ pozwala to na zaoszczędzenie dużego kapitału przez co zakup pompy ciepła wychodzi o wiele korzystniej.
Kupując gotowy projekt w którym przewidziana jest pompa ciepła zaoszczędzimy na budowie kotłowni i pionów kominowych które mogą kosztować nawet 20 000zł
Pompa ciepła jest urządzeniem w którym nie powstaje żaden proces spalania więc nie musimy martwić się o to aby odprowadzić spaliny więc tak naprawdę pralnia garaż lub pomieszczenie gospodarcze będzie idealnym miejscem na umiejscowienie naszej pompy.
Rozwiązania są różne i z roku na rok skierowane są do najbardziej wymagających klientów. Tworzone są rozwiązania niesamowicie designerskie które pozwalają pompę ciepła umieścić nawet w często użytkowanym pomieszczeniu. Mało tego, zawsze wzbudzają one ciekawość odwiedzających i są tematem rozmów, a my jako użytkownicy możemy chwalić się jak wiele korzyści i oszczędności przyniosło nam wybranie takiego systemu.
Wracając do etapu budowy i kosztu „postawienia” kotłowni pod kocioł wytwarzający spaliny. Policzmy ile kosztuje postawienie pionów kominowych wykończenie ich oraz ile powierzchni użytkowej z naszego metrażu zabiera nam kotłownia. Oczywiście to pomieszczenie również musimy jakoś wykończyć co niesie za sobą mnóstwo wydatków.